در قانون کشور پادشاهی تایلند اقامت دائم بدون نیاز به تمدید و یا اخذ پاسپورت تایلندی به هیچ عنوان وجود ندارد و اینگونه موارد مخصوص کشورهای مهاجر پذیر است و زندگی در تایلند از طریق اقامت سالانه و قابل تمدید انجام می پذیرد. لذا در این کشور مهاجرت امکان پذیر نیست و اغلب اقامت ها در تایلند به صورت یک ساله است که هر سال باید تمدید شود. برای اخذ این نوع اقامت ها شما از طریق یکی از روش های زیر می توانید در تایلند حضور داشته باشید.
1 – سرمایه گذاری ثبت شرکت یا املاک و مستغلات
2 – ادامه ی تحصیل
3 – بازنشستگی
4 – خویشاوندی
5 – اشتغال
سرمایه گذاری

هر شخص می تواند با سرمایه گذاری های مختلف به منظور ایجاد مغازه و یا شرکت کوچک و بزرگ، راه اندازی انواع تجارت و یا خرید املاک، پس از ورود نسبت به اخذ اقامت اقدام نماید.
تایلند از جمله کشورهایی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد، لقب ببر آسیا را به خود گرفته است. بنا به گزارش بانک جهانی،تایلنددر سال های اخیر سریعترین رشد اقتصادی جهان را داشته است. کارشناسان عوامل اصلی رشد اقتصادی تایلند را به دلایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مطرح کرده اند، و این طور تشریح می کنند که احترام به نظام سلسله مراتب، وجود روحیه برابری، حاکمیت فرهنگ کار و انضباط کاری، عدم دخالت سیاست به عنوان عنصر بازدارنده رشد اقتصادی، ثبات اقتصاد کلان، جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی، مدیریت مطلوب و تورم پایین از جمله این علل بوده اند.
بر طبق قوانین تایلند، اتباع خارجی حق خرید زمین را در تایلند ندارند اما می توانند با خرید ملک، آپارتمان یا سرقفلی مغازه برای خود اقامت سالیانه ایجاد نمایند که البته خرید ملک به تنهایی باعث ایجاد حق کار برای منقاضیان نمی گردد. در این روش با خرید یک ملک با قیمت بالاتر از ۳ میلیون بت این نوع اقامت را دریافت کرد. بطور کلی قیمت خانه در تایلند خیلی بالا نیست. البته اگر بتوان از طرق دیگر اقامت تایلند را بدست آورد و سپس اقدام به خرید ملک در این کشور کرد، در این شرایط امکان استفاده از وام های کم بهره وجود دارد. لازم به ذکر است که قانون تایلند و مالزی با هم متفاوت است و این کشور در حال حاضر قانون اقامت به ازای خرید خانه دوم ندارد.

ثبت شرکت یکی از روش های خوب برای دریافت اقامت است که اگر دقیق به اجرا درآید به احتمال زیاد در این کشور برای همیشه ماندگار خواهد شد. ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با مسئولیت محدود در آمریکا (LLC) و همچنین از پراستفاده ترین نوع از موجودیت قانونی در تایلند است.
یک شرکت محدود تایلندی از لحاظ قانون یک نهاد مستقل حقوقی است که متعلق به سهامداران (حداقل سه سهامداران) و توسط مدیرعامل (حداقل یک نفر) مدیریت می شود. برای ثبت شرکت در تایلند شما نیازمند داشتن حداقل ۲ شریک تایلندی هستید که ۵۱% سهامدار شرکت شما باشند و بازای هر ۱ نفر خارجی باید ۴ نفر کارمند تایلندی در شرکت شما مشغول به کار باشند و بازای هر کارمند خارجی باید ۲ میلیون بات تایلند به سرمایه شرکت شما اضافه گردد .
بدین معنا که تا زمانی که سهامداران تایلندی حداقل دارای ۵۱ درصد از سهام شرکت باشند و خارجی یا خارجی ها می-توانند حداکثر ۴۹ درصد از سهام شرکت را دارا باشند.
هر شخص می تواند در کشور تایلند نسبت به ثبت شرکت طبق قوانین اقدام و پس از آن نسبت به تحویل مدارک مورد درخواست پلیس مهاجرت جهت اخذ اقامت اقدام نماید. شایان ذکر است اقامتی به نام اقامت ثبت شرکت معنی ندارد.
مزایای این ویزا برخورداری از بعضی امکانات شهروندی کشور تایلند، خرید یا اجاره هرگونه ملک و ثبت آن به طور رسمی به نام متقاضی برابر قوانین کشور تایلند، صادر شدن مجوز فعالیت در زمینه شرکت خود، افتتاح حساب بانکی و دریافت انواع وام ها با سودهای پایین، صادرات و واردات اجناس مختلف به کشورهای دیگر همچون ایران، خرید خودرو و اجناس دیگر به صورت اقساط، رفت و آمد به ایران و یا کشورهای دیگر در مدت اقامت به صورت مرخصی ویزایی، و سایر مزایای دیگر است.

ثبت شرکت در تایلند ملزم طی مراحل خاصی می باشد که بهتر است از طریق وکیل و افراد مجرب انجام گردد. برای ثبت شرکت نیز ابتدا باید با ویزای توریستی وارد کشور شوید و سپس پس از ثبت شرکت باید به ایران بازگشته و با ارائه مدارک شرکت از سفارت تایلند در ایران تقاضای ویزای کاری نمایید و پس از بازگشت به تایلنداقدام به درخواست اجازه کار از طریق وکیل خود نمایید و توجه داشته باشید داشتن ویزای کار به تنهایی مجوز کار برای شما ایجاد نمی کند و شما باید WORK PERMIT مربوط به شغل خود را ارائه دهید.
مراحل ثبت شرکت در تایلند:
گام اول رزرو کردن اسم برای شرکت می باشد که شما 3 اسم مختلف را برای شرکت خود ارائه می دهید و از طریق اداره ثبت شرکت ها قابل قبول بودن یکی از آنها بررسی می شود و رزرو می شود.
گام دوم فایل تفاهم نامه ی انجمن شرکت یا همان (MOA ) می باشد.
گام سوم و چهارم ثبت شناسه ی مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده می باشد. (TAX & VAT)
گام پنجم بازکردن حساب بانکی برای شرکت می باشد و گام ششم اقدام برای گرفتن مجوز کار می باشد (مجوز کار برای افراد خارجی الزامی است).

 

 

ادامه تحصیل:
کشور تایلند در چند ساله گذشته بسیار پیشرفت کرده و بخصوص در زمینه فناوری اطلاعات در حال تلاش برای رسیدن به سطح استاندارد جهانی می باشد. سرعت پیشرفت و آهنگ توسعه این کشور در امر آموزش عالی کاملا چشمگیر است. هزینه های تحصیلی و زندگی و شهریه دانشگاه های تایلند هم در مقایسه با کشورهای همطراز خود مثل مالزی، هند و سنگاپور بسیار کمتر و قابل ملاحظه می باشد. اکثر دانشگاهای تایلند و بخصوص شهر بانکوک دارای رتبه جهانی هستند که در صورت ثبت نام در آنها می توانید ویزا تحصیلی دریافت نمایید که در ابتدا ۳ ماهه بوده و سپس بصورت سالیانه تمدید می گردد.
این روش مطمئن ترین و در عین حال راحت ترین روش برای دریافت اقامت موقت است، البته به شرطی که واقعا بتوانید در دانشگاهای انگلیسی زبان تایلند پذیرش بگیرید. لازم به ذکر است که در حال حاضر مدارسی در تایلند وجود دارند که صرفا زبان تدریس می کنند و به همین دلیل آنها هم می توانند برای شما اقامت تحصیلی دریافت کنند. اما نکته اینجاست که این مدارس به علت این که کاملا خصوصی اداره می شوند، هزینه نسبتا سنگینی دارند. بطور مثال برخی از آنها برای یک ترم کلاس هزینه ایی تا حدود ۲۵ هزار بت دریافت می کنند. اگرچه این موضوع هزینه دریافت اقامت را تا حدود زیادی پایین آورده اما در کل داوطلب مبلغ زیادی را پرداخت می کند.
از طریق ثبت نام در موسسات زبان تایلندی و انگلیسی مورد تایید اداره مهاجرت نیز می توانید ویزا تحصیلی دریافت نمایید اما دقت داشته باشید ویزای تحصیلی نیز برای شما مجوز کار محسوب نمی گردد و برای انجام کار نیازمند اجازه کار خواهید بود.

برای دریافت این گونه ویزا باید ابتدا با ویزای توریستی به کشور وارد شوید و پس از ثبت نام در دانشگاه یا موسسه زبان واجد شرایط، مدارک مربوط به ویزا را دریافت کرده و به ایران برگردید و با مراجعه به سفارت تایلند در ایران تقاضای ویزای ۳ ماهه تحصیلی نمایید و پس از ورود به تایلند جهت تمدید آن اقدام نمایید.
لیستی از بهترین دانشگاه های تایلندی را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

www.4icu.org/th
ویزای بازنشستگی

این نوع ویزا برای متقاضیان با 50 سال سن تمام و بالاتر صادر خواهد شد و در صورت تمایل جهت اقامت در تایلند هر ساله قابل تمدید خواهد بود.
خویشاوندی
هر شخص می تواند با ازدواج با یک شخص تایلندی پس از ورود برابر مقررات، نسبت به تحویل لیست مدارک درخواستی به پلیس مهاجرت جهت اخذ اقامت اقدام نماید. این روش آسان ترین راه برای دریافت اقامت یکساله میباشد باشد
ازدواج با فرد تایلندی بطور رسمی می تواند ویزای ازدواج را برای شما ایجاد نماید اما این ویزا به هیچ عنوان مجوز کار برای شما محسوب نمی گردد و همچنان بعنوان فرد خارجی برای کار کردن باید اجازه کار همان WORK PERMIT را داشته باشید و شرایط آن برای افراد مجرد یا ازدواج کرده با فرد تایلندی هیچ تفاوتی ندارد. در ضمن ویزای ازدواج هم حداکثر ۱ ساله بوده و همه ساله باید تمدید گردد.

 

 

اشتغال:

اگر شما می خواهید در تایلند کار کنید، به ویزای تجاری NON-B و یک مجوز کار (Work Permit) نیازدارید.
شما اجازه ندارید در تایلند بدون مجوز (Work Permit) کار کنید. ویزای تجاری (NON-B) و مجوز کار (Work Permit) هر دو لازم است! برخی از شرکت ها کارمندانی را استخدام می کنند و می گویند که ویزای تجاری (NON-B) کافی است و مجوز کار را بعدا هم می توان تهیه کرد که این موضوع صحت ندارد. شما باید به طور همزمان ویزای تجاری و مجوز کار را دریافت کنید.
مراحل اقدام برای اخذ مجوز کار به ترتیب زیر می باشد:
تایید و شناسایی صحیح ویزای غیر مهاجرتی NON- Immigrant
آماده سازی نامه استخدام
تکمیل فرم درخواست مجوز کار
گردهم آوری همه مدارک مورد نیاز
پر کردن فرم عریضه کاری