پاتایا (درتای: พัทยา، درانگلیسی: Pattaya) شهر ساحلی کوچکی است در کشورتایلند که در ساحل شرقیخلیج تایلند قرار دارد. 

شهر پاتایا در فاصله ۱۶۵ کیلومتری و در جنوب شرقی شهر بانکوک قرار دارد.

شهر پاتایا با بازدید بیش از ۵٫۵ میلیون توریست خارجی در سال، یکی از مهم‌ترین مناطق توریستی کشور تایلند به حساب می‌آید. پاتایا به دلیل وجود تفریحات شبانه شهرت جهانی دارد.

خیابان واکینگ استریت از جمله جاذبه‌های گردشگری و تفریحات شبانه در پاتایا است. 

طبق اظهار نظراتی که شده است تاریخ شکل گیری پاتای در قالب یک منطقه تفریحی به ۲۹ ژوئن سال ۱۹۵۹ بر می‌گردد یعنی زمانی که تعدادی از نیروهای امریکایی که در نزدیکی ایسان اقامت کرده بودند به این منطقه آمده و در کنار ساحل خانه‌هایی کرایه کردند، به دنبال ورود آن‌ها به این منطقه و بکر بودن محل و تفریحات زیادی که این سربازان داشتند، آن‌ها سایر دوستان خود هم خبر کردند و شهرت پاتایا به گوش همگان رسید و این شهر تبدیل به یک مرکز استراحت و تفریحی برای سربازان خسته از جنگ آمریکایی شد تا اینکه در دهه ۸۰ میلادی به دنبال اوج گیری صعنت توریست، سواحل این منطقه تبدیل به زیرساخت‌های فراوانی برای برپایی هتل‌ها و مناطق تفریحی فراوان شد تا اینکه امروزه شاهد این هستیم پاتایا یکی از مشهورترین مناطق تفریحی کشور تایلند به شمار می‌رود، البته قابل به ذکر است که این شهر برای اقامت به صورت خانوادگی به همراه کودکان ممکن است محل مناسبی نباشد که همین به شهرت پاتایا بیشتر اضافه کرده است.

جاذبه‌های گردشگری در پاتایا

جزیره مرجان

مجموع جزایر آیلند تعدادی جزیره در غرب پاتایا  است که معروفترین و پرطرفراترین آنها جزیره koh larn  است  سفری یک روزه که گردشگران میتوانند هروز صبح با لنج هایی که از پاتایا حرکت میکنند به این جزیره بروند و عصر برگردند  و همچنین گردشگران میتوانند با قایق های کف شیشه ای به دیدن مرجان ها بروند و از تفریحاتی نظیر غواصی . جت اسکی . قایق پارویی . شنا و ماهیگیری اذت ببرند

 

دنیای زیر آب پاتایا

دنیای زیر آب پاتایا بسیار زیبا و بسیار آرامش پذیر است که در این آکواریوم ماهی ها و موجودات دریایی بسیار زیبا موجود می باشد. این آکواریوم بزرگترین و مدرن ترین آکواریوم شرق آسیا  می باشد که به شکل یک تونل شیشه ای است که 100 متر طول دارد.

 

 

مینی سیام

مینی سیام بنایی است که در نزدیکی پاتایا قرار دارد و در آن ماکت های کوچکی از آثار تاریخی تمام کشورها جمع آوری شده در این مکان آثاری همچون معبد های معروف تایلند . برج ایفل . مجسمه آزادی . برج پیزا . و از کشور عزیزمان هم بنای تاریخی تخت جمشید موجود میباشد

 

باغ وحش ببرها

باغ وحش ببرها پاتایا در 9 کیلومتری شهر پاتایا واقع در این باغ وحش بیش از 200 ببر بنگال و در کنار آن نیز گونه های مختلف حیوانات وجود دارد که بسیار سرگرم کننده و زیبا است.برای ویرایش متن کلیک کنید.

 

باغ تمساح ها

مزرعه تمساح ها در پاتایا در 9 کیلومتری شهر ساحلی پاتایا واقع شده است که بیش از 1000 کروکودیل را در خود جای داده است. حیوانات دیگری هم از جمله فیل ها، گربه ماهی های غول پیکر،مارماهی هایی از آمازون، گونه هایی از اسب ها و خرس های کمیاب، شیر، ببر، شتر و آهو در این پارک وجود دارند. هر روزه نمایشی جذاب و هیجان انگیز از کروکودیل ها نیز اجرا می گردد.

 

پاتایا جاذبه های گردشگری زیادی دارد برای مشاهده و آشنایی بیشتر به سایت اصلی ما به آدرس www.gititour.com مراجعه کنید.